eleccions sabadell 2019

Marta Farrés ressuscita el PSC de Sabadell

La candidata obté fins a 10 regidors al ple municipal i obliga a ERC a entendre's amb altres forces per intentar formar govern alternatiu

per Albert Hernàndez / Albert Segura, Sabadell, 27 de maig de 2019 a les 09:54 |

El PSC de Sabadell revifa, i de quina manera. Marta Farrés ha aconseguit recuperar la confiança de l’elector socialista, obtenint 10 regidors, cinc més que els actuals representants al grup municipal. ERC obté tres regidors més, passant de quatre a set, i haurà de treballar per intentar configurar una alternativa possible amb la resta de forces si volen mantenir el PSC al marge de l’executiu local.

Es tracta d’uns resultats que retornen la confiança de la ciutat en el PSC, que el va castigar durament a les eleccions de l’any 2015. Aquell any, els socialistes van perdre ni més ni menys que vuit regidors, conseqüència directa de l’impacte que el cas Mercuri va tenir en l’electorat. El procés de primàries, a més, va deixar la formació tocada, on el candidat Josep Ayuso es va imposar en aquell moment sobre la proposta de Marta Farrés.
 

La canddata socialista arribant a la seu Foto: Juanma Peláez

Moltes abraçades entre tots els simpatitzants i militants Foto: Juanma Peláez


Llavors, les forces de la ciutat, que van establir un pacte abans de les eleccions per no dibuixar cap possibilitat per governar amb el PSC, van haver de fer números per configurar una majoria alternativa als socialistes, que obtenien cinc regidors. Finalment, Unitat pel Canvi, ERC, Crida per Sabadell i Guanyem Sabadell arribaven a un acord per configurar un govern alternatiu, amb Juli Fernàndez com a alcalde.

Ara però, l’aritmètica serà més complicada. Amb 10 regidors, el PSC té marge suficient com per governar en solitari si el bloc alternatiu liderat per ERC no s’avé. Caldria, en aquest cas, una proposta de govern que sumés 14 regidors, la majoria absoluta, per poder assolir un executiu alternatiu. Si no s’arribés a aquest acord, governaria el PSC, en qualitat de força més votada.

Perquè això passés, però, obligarà els republicans a entendre’s, ja sigui per intentar governar amb un equip ampli o en solitari, amb la Crida per Sabadell, Junts per Sabadell i Podem Sabadell.

Molts "adeus"

L'altra cara de la moneda és Joan Berlanga. El líder de Sabadell en Comú, que fa quatre anys va sumar cinc regidors i va convertir-se en segona força amb Unitat pel Canvi, no ha aconseguit obtenir representació. Sí que ho ha fet Marta Morell, que amb Podem ha aconseguit un representant al ple, mentre que Ramon Vidal n'ha quedat fora amb Ara Sabadell.

També s'acomiadarà del ple és el regidor del PP Esteban Gesa, qe no ha obtingut representació. Marisol Martínez, candidata de 100% Sabadell (tenia dos regidors aquest mandat), també n'ha quedat fora, i Vox tampoc ha reunit suficients vots com per irrompre al ple.

A continuació podeu consultar els resultats que han obtingut els partits a la ciutat de Sabadell:

Cens total:154.721
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:96.77662,55%
Abstencions:57.94537,45%
Vots nuls:2920,30%
Vots en blanc:4950,51%
PartitVots%Regidors
PSC-CP28.80829,86%10
ERC -AM19.28419,99%7
CpSBD-AMUNT10.73711,13%3
C's9.86510,22%3
JUNTS9.0059,33%3
PODEMOS5.0525,24%1
SBDeC-ECG3.8904,03%0
PP2.8112,91%0
GS-SSP2.2692,35%0
VOX1.7941,86%0
PRIMÀRIES1.1791,22%0
A5800,60%0
N.P.S.3070,32%0
SOM1440,15%0
GANEMOS1420,15%0
EB1220,13%0


A continuació podeu consultar els resultats a nivell de Catalunya, d'Espanya i de la província de Barcelona. 
Regidors a escollir:9.069
Cens total:5.422.407
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.513.33064,81%
Abstencions:1.907.30235,19%
Vots nuls:21.6090,62%
Vots en blanc:36.5761,05%
PartitVots%Regidors
ERC-AM819.84523,48%3107
PSC-CP765.23621,92%1315
JUNTS537.46315,39%2798
BARCELONA EN COMÚ-ECG302.5998,67%258
Cs277.8247,96%244
Capgirem BCN - AMUNT177.3305,07%335
PP108.2693,10%67
Altres83.2522,38%451
TxT27.9700,80%10
PODEMOS19.7360,57%18
APB-IdSelva8.1660,23%47
GOOB - FIC7.8740,23%71
FP-TE7.0300,20%32
ADR6.5780,19%10
PRIMÀRIES6.4100,18%22
A4.5680,13%16
UPM-UPM.cat3.9420,11%30
P.C.P.B.3.3520,10%6
CANIT-IDC2.1600,06%17
AM-LVDVDM2.0360,06%6
POBLE UNIT1.9960,06%9
MG - ICVMES- C1.9950,06%7
IUSF1.8970,05%6
GfP1.8310,05%6
U.C.-111.5870,05%6
CDA-PNA1.5490,04%20
A.p.C1.3450,04%7
UAS-POBLA1.3140,04%9
En-Cerd1.2290,04%18
Tria Roda1.2040,03%6
UpVV1.1160,03%6
ApO9430,03%6
C. TGN9330,03%7
SA9050,03%8
CeP8150,02%8
NIU8120,02%6
SOM POBLE7320,02%9
EV4520,01%6
SV4370,01%9
TOTS PER BENISSANET4360,01%9
IF4210,01%6
SMO4120,01%7
TPSB2740,01%7
IPA1860,01%7
SR1320,00%7
AB1110,00%7

Regidors a escollir:66.787
Cens total:35.270.492
Escrutat99,85%
Vots comptabilitzats:22.964.05865,20%
Abstencions:12.256.94734,80%
Vots nuls:213.1060,93%
Vots en blanc:214.2590,94%
PartitVots%Regidors
PSOE6.657.11929,26%22329
PP5.163.00222,69%20623
Cs1.876.9068,25%2788
Altres1.497.7576,58%5646
ERC-AM821.1163,61%3109
VOX659.7362,90%530
PODEMOS.IU575.8472,53%668
JUNTS537.6002,36%2799
MÁS MADRID518.4632,28%27
EAJ-PNV403.6541,77%1052
EH Bildu347.1901,53%1254
COMPROMÍS MUNICIPAL336.2511,48%724
BARCELONA EN COMÚ-ECG302.5991,33%258
ADELANTE294.7631,30%528
I.U.248.1521,10%767
BNG187.9010,83%457
CCa-PNC139.6710,62%275
Capgirem BCN - AMUNT121.2740,53%335
P.R.C.81.2490,36%350
NC-FA69.8340,31%105
AxSI43.9800,19%104
MÉS-APIB36.2120,16%86
PAR33.6970,15%658
FAC25.7550,11%49
EUPV - SA25.2090,11%76
GEROA BAI20.1770,09%47
U.P.L.20.0390,09%152
EL PI17.3550,08%79
AV17.1270,08%28
XAV14.6140,06%80
LAVALL12.6530,06%28
MAREA DE FERROL11.9050,05%40
UCIN11.6660,05%73
CHA11.3380,05%148
APB-IdSelva8.1660,04%47
GOOB - FIC7.8740,03%71
PR+7.3570,03%43
FP-TE7.0300,03%32
C. Bierzo5.5870,02%25
ESTREMEÑUS5.5040,02%60
ASG5.3450,02%34
P.P.SO.4.6580,02%78
IxH4.6140,02%28
AHORA DECIDE3.3200,01%97

Regidors a escollir:3.757
Cens total:4.041.062
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:2.598.59064,31%
Abstencions:1.441.91635,69%
Vots nuls:11.4450,44%
Vots en blanc:19.8260,77%
PartitVots%Regidors
PSC-CP628.63324,30%796
ERC-AM569.06522,00%1178
JUNTS296.83511,47%818
BARCELONA EN COMÚ-ECG274.85710,62%189
Cs232.9219,01%166
PP95.7713,70%38
Capgirem BCN - AMUNT77.6663,00%175
Altres40.9831,58%146
TxT27.9701,08%10
PODEMOS18.6280,72%16
ADR6.5780,25%10
PRIMÀRIES4.8760,19%12
P.C.P.B.3.3520,13%6
CONSTRUÏM2.9740,11%5
AM-LVDVDM2.0360,08%6
POBLE UNIT1.9960,08%9
MG - ICVMES- C1.9950,08%7
IUSF1.8970,07%6
GfP1.8310,07%6
U.C.-111.5870,06%6
AXSJ1.3840,05%5
CANETENCS1.3840,05%4
JUNTS1.3480,05%5
AT1.3370,05%4
TxA1.2810,05%4
IpR1.2390,05%5
V Vilanova3651.2140,05%4
TFB1.1420,04%4
UpVV1.1160,04%6
GOOB - FIC9990,04%7
ApO9430,04%6
SA9050,03%8
CeP8150,03%8
NIU8120,03%6
CANVI7640,03%4
JpB7190,03%5
V.V.5010,02%4
IF4210,02%6
P!4140,02%4
IPSM3640,01%6
TPSB2740,01%7
G.I.R.2480,01%5
ICB2280,01%6
UPM1820,01%7
IPVS1250,00%5
AB1110,00%7
AES590,00%5
SOM POBLE500,00%5


« Entrades més recents
 00:17 
 00:12 
 00:04 
 00:01 Compromís guanya les eleccions a l'Ajuntament de València i Joan Ribó repetirà com a alcalde.
 00:01 
 23:59 Els comuns cauen a les eleccions europees. Unides Podem Canviar Europa empitjora els resultats dels comicis del 2014, quan Podem i Izquierda Unida es van presentar per separat. Informa Andreu Merino.
 23:58 Per què el PSC ha fet bo l’efecte Moncloa? Ho explica Ferran Casas. 
 23:58 
 23:58 
 23:56 
 23:55 
 23:55 
 23:44 
 23:43 
 23:42 Puigdemont torna a erigir-se com a líder de l'independentisme. El candidat de JxCat s'imposa a Oriol Junqueras a l'Eurocambra, on pretén portar-hi la causa catalana si pot exercir com a eurodiputat. Informa Oriol March. 
 23:41 
 23:39 Junqueras perd el duel amb Puigdemont i queda tercer a les europees. La llista d'ERC aconsegueix tres eurodiputats, però queda per darrere de JxCat i del PSC en nombre de vots a Catalunya. Informa Sara González
 23:39 
 23:39 
 23:39 
 23:38 
 23:37 
 23:34 
 23:34 
 23:34 
 23:31 
 23:30 
 23:30 
 23:28 
 23:27 
 23:24 
 23:23 
 23:20 
 23:20 
 23:18 
 23:18 Puigdemont s'imposa a Junqueras i l'independentisme frega el 50% dels vots a les europees. JxCat aconsegueix 2 diputats, Ara Repúbliques en suma 3 i el PSOE guanyaria les eleccions a l'Estat amb 20 eurodiputats. Informa Víctor Rodrigo. 
 23:15 
 23:13 PSC i ERC mantenen una aferrissada lluita per guanyar les eleccions a Lleida. El sondatge ha estat realitzat en 11 col·legis electorals de la ciutat i a un total de 1.106 persones. Informa Àlvar Llobet.
 23:12 
 23:08 
 23:07 
 23:05 
 23:01 Pugna entre Colau, Collboni i Maragall per la victòria a Barcelona. Barcelona en Comú, ERC i PSC es disputen el lideratge amb 10, 10 i 9 regidors respectivament, amb més del 50% escrutat. Informa Sergi Ambudio.
 23:00 El PP d'Albiol es perfila com la llista més votada a Badalona. L'exalcalde supera la coalició liderada per Dolors Sabater i també el PSC, però no obtindria la majoria absoluta, amb més del 50% escrutat. Informa Antònia Crespí. 
 22:56 
 22:55 
 22:55 
 22:51 Consulta aquí, municipi per municipi i regidor per regidor, l'escrutini del 26-M a temps real. 
 22:49 
 22:48 
Entrades anteriors »

 

Participació