Premis Enderrock

Doctor Prats, entre els nominats als Premis Enderrock 2020

El grup compta amb un membre rubinenc, Guillem Boltó

per NacióDigital , 30 de gener de 2020 a les 13:00 |
Oques Grasses a l'Inspira Festival a Ripoll | Albert Alemany
Els Premis Enderrock ja tenen els seus nominats. Després de finalitzar la primera ronda de votació popular de l'edició d'enguany, ja se saben els artistes més votats i, per tant, els que passen a la segona volta de votació, i entre els quals hi ha el grup Doctor Prats, que compta amb un membre de Rubí, el guitarrista Guillem Boltó.

Comença, per tant, la segona volta de la votació popular, que romandrà oberta fins al proper 9 de febrer. Fem públics tots els classificats en aquesta nova ronda, que està encapçalada per Oques Grasses, amb 6 nominacions, Manel amb 5 nominacions i Miki Núñez, Buhos, Rosalia i Ginestà amb 4 nominacions cadascun.




Premis especials

A més dels Premis Enderrock de la crítica i de la votació popular, el 5 de març també es reconeixerà la tasca d'altres personalitats destacades. És el cas de Núria Feliu, que enguany rebrà el Premi Enderrock d'Honor pels més de 50 anys de trajectòria en la cançó catalana, de Manel Camp, a qui se li atorgarà el Premi Enderrock a la Trajectòria pel seu talent al piano, i de Jordi Sierra i Fabra, que s'emportarà el Premi Enderrock Estrella com a escriptor pioner a parlar del rock català.

Les actuacions de la nit
La gran nit de la música catalana, que serà conduïda per Rafel Faixedas i Carles Xuriguera, ja comença a desvelar-se. La gala comptarà amb actuacions de bandes de renom del moment que acaben de treure disc. Blaumut interpretarà el senzill "De veritat", Balkan Paradise Orchestra oferirà un tast del segon disc amb "Amchoor", Gertrudis remourà el públic amb "Si tothom calla" i Koers mostrarà el so renovat amb "Ballarem". També hi seran Pau Alabajos, que cantarà "Vuit de març" amb Gemma HumetMeritxell Gené i La Marta RiusSalvatge Cor presentarà "Flor de fusta" amb Maria Jaume MartorellSmoking Souls emocionarà amb "Volves de neu"; la PAWN Gang estrenarà en directe "Teràpia de grup", i Sopa de Cabra sorprendrà amb un tema del nou àlbum. 

A la celebració, a més, hi serà iCat, que oferirà una emissió especial de la nit i hi dedicarà el programa Independents de Josep Martín des de l'Auditori de Girona. Se sumarà a l'esdeveniment des del terreny Catalunya Ràdio, que farà l'Estat de Gràcia de Roger de Gràcia a l'Auditori, així com Rac1 en parlarà en un programa especial previ a la gala i Els40 hi tindran presència amb una selecció de la banda sonora dels premiats. Per als qui ho vulguin viure presencialment, les entrades per assistir a la cita es posaran a la venda en els propers dies. 

Els Premis Enderrock 2020 - XXII Premis de la Música Catalana són una producció del Grup Editorial Enderrock amb el suport de l’Ajuntament de Girona, la Diputació de Girona i la Generalitat de Catalunya, amb la col·laboració de la Fundació SGAE i amb el patrocini d'Estrella Damm.

Millor disc de pop-rock 
El diluvi - Junteu-vos
El Petit de Cal Eril - Energia Fosca
Gertrudis - No em dona la gana 
La Folie - Com un ocell
Lax'n Busto - Polièdric
Manel - Per la bona gent
Miki Núñez - Amuza
Oques Grasses - Fans del sol 
Porto Bello - L'ull de la tempesta
Smoking Souls - Translúcid 

Millor cançó de pop-rock 
Alfred García i Txarango - "Crema la nit"
Buhos - "Connectats"
Ferran Palau - "Univers"
Gertrudis - "Si tothom calla"
La Folie - "Un nou despertar"
Manel - "Per la bona gent"
Miki Núñez - "Escriurem"
Oques Grasses - "In the Night"
Oques Grasses - "Sta guai"
Smoking Souls - "Volves de neu"

Millor disc de cançó d'autor
Àlex Pérez - Indesinenter
Cesk Freixas - Festa Major
David Busquets - Instints
Ginestà - Ginestà
Joan Rovira - Dies millors
Maria Jacobs - Invisible
Marta Elka - Cançons de maternitat: Carme Riera
Miquel Moya - Iris
Mireia Vives & Borja Penalba - Cançons de fer camí
Sandra Bautista - Trapezista

Millor cançó de cançó d'autor 
Cesk Freixas - "Cercavila"
David Busquets - "Sense por"
Eduard Iniesta - "Pertanyo a la llibertat"
Ginestà - "Estimar-te com la terra"
Joan Rovira - "Sota el teu balcó"
Jordi Montañez - "Praga"
Mireia Vives i Borja Penalba - "Cançó de fer camí"
Pol Cruells - "Posidònia"
Sandra Bautista - "Mare, rema"
Susannes - "Dona llavor"

Millor disc de folk
Aires del Montseny - Lliure albir
Biel Majoral - Arasíquesí…
Clàudia Cabero - Aorta
Criatures - Praxinoscopi
El Pony Pisador - Matricular una galera
Els Berros de la Cort - Torb
Maruja Limón - Ante mí
Meritxell i Judit Neddermann - Present
Miquel Gil - Geometries
Quico el Célio, el Noi i el Mut de Ferreries - Viatge a Buda

Millor cançó de folk
Aires del Montseny - "Ball pla d'Olot"
Biflats - "Hummusman"
Clàudia Cabero - "Dona-Dindi"
Criatures - "Terra"
El Pony Pisador - "La confraria del menhir"
Els Berros de la Cort - "Torb"
Menut - "Terra d'argila"
Meritxell i Judit Neddermann - "Prec de Nadal"
Miquel Gil - "Geometries"
Quico el Célio, el Noi i el Mut de Ferreries - "Canta l'illa de Buda"

Millor treball de hip-hop i músiques urbanes   
31 FAM - Tr3tze
Cactus - Roma
Fok - Flama de llibertat
Homes Llúdriga - Pampallugues
Lágrimas de Sangre - Vértigo
Lildami - Flors mentre visqui
Pupil·les- - Rímmel
Senyor Oca - Ega
Tesa - Rural
Valtònyc - Piet Hein

Millor disc de jazz i blues
Albert Carrique - Aortae
Andrea Motis- - Do outro lado do azul
Chicuelo - Marco Mezquida - No hay dos sin tres
Dani Nel·lo- - Los saxofonistas salvajes Vol. II
Èlia Bastida - The Magic Sound of the Violin
Raynald Colom - The Barcelona Session
Rita Payés + Elisabeth Roma - Imagina
The Bop Collective - Iaspis
The Gramophone Allstars Big Band - The Reel Influence
Xavi Torres - Curiosity

Millor disc de clàssica i contemporània
Albert Guinovart i Albert Bofill - Dreams
Andreu Riera - Ficció: J. Prohens
Anna Alàs i Jové & Alexander Fleischer - Legacy: Toldrà, Magrané, Montsalvatge,
Mompou, Falla

Ayako Fujiki - Fantasia
Clara Peya - AA (Analogia de l'A-mort)
Conjunt Atria - El viatge de Caldara
Cor Jove Nacional de Catalunya - Cor Jove Nacional de Catalunya: Josep Vila i Casañas
La Fura dels Baus & Divina Mysteria - Free Bach 212
Mar Serra Grup - I sempre demà
Qvinta Essençia - Marenzio. Madrigals

Millor disc per a públic familiar
2PrincesesBarbudes - La bona vida
Ambauka - De cap per avall
Arnau Tordera I - La màquina del temps
Dàmaris Gelabert - És l'hora de l'orquestra
El Pot Petit - 10 anys
La Belluga - Paüra
La Cuca Viu - Canta Joana Raspall: Bestioles
Ramonets - Fes-t'ho tu mateix
Rikus - Cançons amb barretina
Xiula - Joan Turu+Míriam Triado - Baba, no vull dormir

Millor artista 
Buhos
Cesk Freixas
Clara Peya
Gertrudis
Lildami
Manel
Mireia Vives & Borja Penalba
Oques Grasses
Roba Estesa
Rosalia

Millor artista revelació
31 FAM
Clàudia Cabero
El Pony Pisador
Ginestà
Maria Jacobs
Miki Núñez
Miona
Porto Bello
Susannes
Suu

Millor artista en llengua no catalana
Aitana
Alfred García
Arnau Griso
Ciudad Jara
La Sra. Tomasa
Lágrimas de Sangre
Love of Lesbian
Nil Moliner
Rosalia
Tribade

Millor directe
Alfred García
Buhos
Doctor Prats
Lildami
Miki Núñez
Oques Grasses
Porto Bello
Roba Estesa
Rosalia
Zoo

Millor videoclip
31 FAM - Ferran Adrià"
Buhos - "Connectats"
David Busquets - "Sense por"
Gertrudis - "Si tothom calla"
Ginestà - "Estimar-te com la terra"
Manel - "Boy Band"
Manel - "Per la bona gent"
Oques Grasses - "In the night"
Rosalia - "Milionària"
Smoking Souls - "Volves de neu"

 

Participació